A markológép bontja kerítést
A mai napon – Rákosmente Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala által hozott határozat értelmében – megkezdődött a Budapest, XVII. kerületében, Rákoskerten található „Ivanits-villa” szabálytalanul felépített kerítés-építményének elbontása.
Mint ismeretes, 2003-ban egy lakossági bejelentésre elrendelt önkormányzati helyszíni szemle rögzítette, hogy Ivanits József autókereskedő-vállalkozó XVII. kerületi villáját engedély nélküli kerítéssel vette körbe. A kerítéssel a szomszédos közparkból önkényesen egy 20 méteres sávot választott le a saját telkéhez, illetve elfoglalta a Strázsahegyi dűlő nevű utca egy szakaszát is, ezzel megakadályozta az út közforgalmát. Ezen felül a Strázsahegyi dűlő túlsó oldalán lévő magántulajdonú ingatlanokból további 1 méteres sávot kerített a saját ingatlanához. A szomszéd magántulajdonosok ingatlanjaikat az út önkényes elkerítése után nem tudták jogszerűen közterületről megközelíteni.
2003-ban a hatóság jogerős határozatban az építtetőt a jogtalanul felépített építmények (kerítés, gondnoki lakás, tó-rendszer, fedett kerti építmény kemencével) elbontására kötelezte, melynek a „tulajdonos” a hatóság által több ízben kiszabott bírságok ellenére sem tett eleget.
2004-ban az akkori, MSZP-SZDSZ-es kerületi városvezetés jogsértő módon – a Polgármesteri Hivatal hatósági bontási határozatát felülírva – bérleti szerződést kötött az illegálisan elkerített területekre.
A szerződés egy törvénytelenül elfoglalt földterületet tett bérleti szerződéssel „jogszerűvé”, miközben egy közút lezárásával megszüntette három szomszédos ingatlan közterületi kapcsolatát. Ráadásul aláírásakor már jogerős volt a kerületi jegyző határozata, amelyben a kerítés lebontására kötelezte Ivanits Józsefet.
Az utólagos megállapodás formai szempontból is sértette a jogszabályokat: a hatályos helyi vagyonrendelet szerint az önkormányzat Vagyongazdálkodási Bizottságának és az érintett egyéni választókerületben megválasztott képviselő véleményét ki kellett volna kérni. Egyik sem történt meg.
Az 1614 nm2 nagyságú elfoglalt területre kifejezetten alacsony bérleti díjat szabtak ki, havi 4.166 Ft+Áfa díjat, éves szinten 50 ezer Ft+Áfát.
A bérleti szerződés 2009. december 31-ig volt érvényben.
2009 végén Rákosmente Önkormányzatának Képviselő-testülete döntést hozott az eredeti állapot helyreállítása érdekében és felszólította a bérlőt, hogy a határozat átvételétől számított 30 naptári napon belül az ingatlan kerítését az ingatlan-nyilvántartásban a tulajdonaként nyilvántartott telek jogi határára helyezze vissza. Az építtető ez irányú kötelezettségét nem teljesítette.
A testületi döntést követően az Építéshatóság – a fokozatosság elvét betartva – a végrehajtás teljesítése érdekében 3 alkalommal végrehajtási bírságot szabott ki, melyeket az építtető megfellebbezett, illetve a bírósághoz keresetet nyújtott be a másodfokú határozat ellen is. A bíróság minden esetben helybenhagyta a Polgármesteri Hivatal határozatait.
A törvényesen és jogszerűen zajló államigazgatási eljárás eredményeként a hatóság a mai napon – a Polgármesteri Hivatal 2013. áprilisában hozott jogerős határozatának értelmében – a szabálytalanul felépített utcai kerítés-építmény elbontását hatósági eljárásban megkezdte.
Rákosmente Önkormányzata