![]() ![]() ![]() |
![]() ![]() |
2013. év 12-13. hete
2013. 03. 18-03. 24-ig
2013. 03. 25-03. 31-ig
Rákosmente szolgálatában
Egy kerületi lakost tett feljelentést ismeretlen tettes ellen. A sértett a szégyenérzetét legyőzve, hosszas vívódás után, végső kétségbeesésében fordult a rendőrséghez. A hölgy feljelentésből kiderült, hogy egy számára ismeretlen férfi hosszabb ideje szexuális ajánlatokkal „bombázza”. Ezen kívül az ismeretlen személy az ajánlatának úgy adott nyomatékot, hogy az elvárt (elképzelt) „szolgáltatásért a hölgynek több tízezer Ft készpénzt ajánlott fel, amit a sértett természetesen visszautasított.
A tavasz beköszöntével több esetben fordultak hatóságunkhoz kétségbeesett szülők a csemetéjük „eltűnése”, ismeretlen helyre távozása, vagy a szülői háztól való „önkényes” távolmaradása, illetve szökése miatt. Ezek közül két esetet ismertetünk.
A húsvéti ünnepek előtt néhány nappal egy aggódó anyuka jelentette be a tinédzser korú lánya eltűnését. A kétségbeesett szülő a nyomozóknak elmondta, hogy a 15 éves lánya – mint ahogy eddig minden nap tette – a reggeli órákban otthonukból azzal ment iskolába, hogy a suli végeztével jön haza, de a bejelentésig hiába várta, eddig nem érkezett haza. A nyomozóink forrónyomon indultak az eltűnt fiatal hölgy felkutatására, és rövid időn belül – a leány barátainak meghallgatása után – megállapították azt, amit az anyuka eddig nem is sejtett!! A keresett személy hónapok óta nem is néz az iskola felé, a lakásukról minden nap azzal ment el, hogy a suliba megy, ehelyett a napjait ismeretlen helyen töltötte, az iskolát, annak környékét „széles” ívben elkerülte. Az anyuka minderről eddig semmit sem tudott. A nyomozóknak sikerült mobil telefonon keresztül kapcsolatba lépniük az ismeretlen helyen tartózkodó személlyel, aki közölte, hogy jól van, és nem akar haza menni a szüleihez. Ezt ők ne is erőltessék, őt ne is keressék.
A másik esetben egy 13 éves leánygyermek a tavaszi szünetet megelőző napon úgy döntött, hogy az általános iskolai tanítás után nem a szülei lakásába megy haza. Az aggódó szülők a gyermekük tartózkodási helyéről semmit nem tudtak, még szerencse, hogy az anyuka meg tudta adni a gyermeke néhány barátnőjének és osztálytársnőjének telefonszámát. A nyomozóink az eltűnt osztálytársait is kikérdezték, és a tőlük beszerzett információk alapján egy budapesti XIV. kerületi címet azonosítottak be, ahol feltételezték, hogy az eltűntként keresett személy ott tartózkodik. A kerületi nyomozók a beazonosított címen épen és egészségesen megtalálták a keresett személyt, akit a meghallgatása után átadtak az aggódó szülőknek.
Március 19-én lakossági bejelentés alapján mentek a járőrök Rákoskert egyik buszmegállójához, mivel a bejelentés szerint ott két időskorú személy összeverekedett. A járőrök a helyszínen lévő két verekedő hölgyet meghallgatták, akik elmondták, hogy ők rokoni kapcsolatban állnak egymással, és egy több évvel ezelőtti személyes konfliktust akartak egymás között megbeszélni, sajnos azonban a beszélgetés verekedéssé fajult. A helyszínre kiérkező mentősök a két személyt a 8 napon belül gyógyuló könnyű sérüléseik alapján elsősegélyben részesítettek, akik önként lemondtak a további orvosi ellátásról.
Húsvét előtti szombaton a déli órákban riasztották a kerületi járőröket azzal, hogy Keresztúr központjánál egy férfi rugdos, és ököllel ütlegel egy földön fekvő idős nőt. A járőrök a helyszínen egy erősen alkoholos állapotban lévő, lakcím nélküli férfit, és egy alkoholtól kommunikációra képtelen állapotban lévő idős nőt találtak, – aki mint kiderült –, a bántalmazó személy édesanyja volt. Az idős nő az elfogyasztott nagymennyiségű alkoholtól olyan egészségi állapotban volt, hogy vele kommunikálni nem lehetett, ezért őt a mentőszolgálat munkatársai kórházba szállítatták.
Sajnos, nem múlt el a húsvéti ünnep úgy, hogy ne kellett volna intézkedniük a járőreinknek családi vitánál, ahol az alkoholnak jelentős hatása volt.
Egy kerületi lakos kérte a hatóságunk segítségét, mivel italozás során összeszólalkozott a fiával, aki többször arcul ütött. A mentőszolgálat munkatársai a helyszínen a két személyt elsősegélyben részesítettek, akik a további orvosi ellátásról önként lemondtak, és közölték a járőrökkel, hogy a családi vitát megpróbálják békességben megoldani.
Utcai járókelők értesítették a kerületi járőröket azzal, hogy kerületünk egyik lakótelepén 3 férfi dulakodik, egymást lökdösik, és tartani lehet attól, hogy a dulakodó személyek egymásban, vagy az éppen arra sétáló vétlen lakosokban esetleg kárt tesznek. A helyszínre kiérkező járőr a 3személyt garázdaság alapos gyanújával előállította.
Előállították a járőrök azt a kerületi lakost is, aki vezetés közben mobiltelefonozott. Az illető az igazoltatás során semmiféle személyi okmánnyal nem tudta magát igazolni, továbbá az általa vezetett gépjárműre sem tudott felmutatni semmiféle hivatalos okmányt, mellyel igazolhatta volna a jármű tulajdonosi, vagy üzembentartói jogát. A járművezető a vezetés közbeni mobiltelefonálásért tízezer forint helyszíni pénzbírságban részesült, az okmányok nélküli vezetésért szabálysértési eljárást indítottunk ellene.
A kerületünkkel szomszédos település egyik lakójával, valamint egy lakcím nélküli magyar állampolgárral szemben intézkedtek a járőreink az elmúlt héten. A két személy erősen alkoholos állapotban Keresztúr központjában lévő élelmiszer áruház bejárata előtt feküdt a földön, ezzel a boltba vásárolni betérőkben megbotránkoztatást, félelmet keltve. A két személyt a mentőszolgálat munkatársai detoxikálóba szállította, ellenük megindítottuk a szabálysértési eljárást.
Ismét pozitív eredménnyel zárták a nyomozóink azt a több hónapja tartó, igen aprólékos munkával járó nyomozást, melynek során az elmúlt héten végre bilincs kattant annak a 3 főből álló, kerületünkben lakó csoport tagjai kezén, akik alaposan gyanúsíthatók kábítószerrel elkövetett bűncselekmények végrehajtásában. A 3 férfi ellen megindítottuk az eljárást.
Az elmúlt 2 hétben több áruházi tolvajjal szemben kellett intézkedniük a kerületi nyomozóknak.
Az egyik esetben két XVII. kerületi állandó lakcímmel rendelkező személyt értek tetten a kerületi hipermarket áruház biztonsági szolgálat munkatársai. A két személy közel 15.000.-Ft értékben kísérelt meg eltulajdonítani 3 rúd téliszalámit úgy, hogy az egyik személy a szalámikon lévő biztonsági védelmi eszközt távolította el egy fogóval, a társa a nadrágja szárába rejtette a szalámikat, majd az illetők fizetés nélkül akartak távozni az áruházból. A két személlyel szemben, dolog elleni erőszakkal elkövetett lopás megalapozott gyanújával indítottuk meg eljárás, mivel az elkövetők a szalámik eltulajdonításakor a rajtuk lévő áruvédelmi biztonsági berendezést erőszakkal megrongálták.
A másik esetben ugyancsak egy kerületi lakost ért tetten az egyik élelmiszer kisáruház biztonsági munkatársa. Az illető egy 3.000.-Ft értékű szalámit kísérelt meg úgy eltulajdonítani, fizetés nélkül akarta elhagyni a bolt területét. Az előállított személlyel szemben üzletszerűen elkövetett lopás megalapozott gyanújával indítottuk meg az eljárást, mivel az illetőről a rendőrségi nyilvántartásból kiderült, hogy vele szemben március elején már folytattunk rendőrségi eljárás bolti lopás elkövetése miatt, tehát az elkövető rövid időn belül másodjára lett tetten érve áruházi lopáson.
Az elmúlt két hétben, több esetben nyújtottak rendőri segítséget a kerületi járőreink zavartan viselkedő, öngyilkossággal fenyegetőző, vagy alkoholos állapotban közterületen földön fekvő személyek mentőorvosi ellátásához.
Az egyik esetben a járókelők értesítették a rendőrkapitányság ügyeleti szolgálatát, mert kerületünk egyik családi házas utcájának kereszteződésében, egy zavartan viselkedő, idős férfira lettek figyelmesek. Miután a bácsi személyazonossága s állandó tartózkodási helye tisztázva lett, a mentőszolgálat munkatársai kórházba szállították.
A másik esetben ugyancsak egy kerületi családi házhoz kérték a rendőrök segítségét. A helyszínen egy aggódó fiatalember fogadta a járőreinket, aki a rendőrök kérdésére elmondta, hogy a barátnőjével valamin összevesztek, erre a fiatal hölgy öngyilkossággal kezdett fenyegetőzni. A helyszínre kiérkező mentősök a hölgyet további orvosi kezelésre kórházban szállították.
Bűnügyek, melyekből okulhatunk, tanulhatunk
Majdnem trükkös csaló áldozata lett az a kerületi lakost, akit a húsvéti ünnepeket megelőző napokban egy ismeretlen férfihang azzal hívta fel a vezetékes lakástelefonján, hogy ő a régen látott veje, és őt ismeretlen személyek anyagi tartozása miatt fogva tartják, és azonnal szerezzen pénzt. A sértett a telefonhívást követően beszélt az igazi vejével, aki megnyugtatta a rokonát, hogy jól van és senki nem tartja fogva, nem ő volt az előbbi telefonhívó.
A fenti eset kapcsán felhívjuk a tisztelt kerületi lakosok figyelmét arra, hogy NE higgyenek az ilyen, vagy hasonló tartalmú telefonhívásoknak! Ha ehhez hasonló ürüggyel akarnak önöktől ismeretlen idegenek pénzt kicsalni, vagy pénzt a bankból felvetetni, soha ne hajtsák végre azt!
Soha ne higgyenek olyan trükköknek, amikor például önök előtt megjelennek idegenek azzal, hogy valamelyik rokonuktól jöttek, és a távol lévő rokonnak szüksége lenne készpénzre, de maga helyett küldték az ismeretlen személy, vagy személyeket.
Ne hagyják magukat becsapni, megkárosítani, „átverni”! Ne higgyenek a csalóknak, a szélhámosoknak! Ne váljanak a hiszékenységük áldozatává.
Ismét interneten keresztül lebonyolított licitálásos áruvásárlásos csalásról tájékoztatjuk a kerületi lakosokat.
Az ügy sértettje az egyik internetes aukciós oldalon hirdette meg az eladni kívánt „portékáját”, amit a vevőkkel történt elektronikus levelezés szerint el is küldött a vevők által megadott címre. A sértett ezt követően azonban hiába várta az elküldött portékáinak ellenértékét, azt a vevők a mai napig nem utalták át a számlájára. Sajnos a sértett a jogos kárigényét sem tudja érvényesíteni, mert az addig általa csak internetes levelezésen megismert „vevők” elérhetőségi telefonszámát az eset óta nem tudja felhívni, a vevők az áruval együtt „köddé” váltak!
Az esettel kapcsolatban felhívjuk a tisztelt interneten keresztüli vásárlást lebonyolítók figyelmét az alábbiakra, amit célszerűnek tartunk, ha betartanak!
· Soha ne előre fizessék ki a licitálás során kialkudott összeget, hanem csak az áru átvételét követően, küldemény tartalmának leellenőrzése után.
· Soha ne utaljanak át senkinek semmilyen pénzösszeget, amíg meg nem győződtek arról, hogy a megvásárolt áru valóban az, amire a licitálás során „alkudtak”.
· Soha ne adják meg a bankszámla számukat, a bankkártyájuk azonosító számát, a hozzá tartozó 4 számjegyű titkos pin kódot.
· Az internetes árverés során minden esetben rögzítsék azt, hogy kivel, miről, hogyan, miben, milyen feltételekkel, milyen fizetési móddal, stb. állapodtak meg. Ezen adatokat minden esetben archiválják, mentsék el, valamint papír alapon is nyomtassák ki, azért hogy egy későbbi esetleges reklamációnál, vagy kártérítésnél, illetve bármilyen hatósági eljárás megindításánál legyen mire hivatkozniuk.
Az utóbbi időben megszaporodtak a tömegközlekedési eszközökön elkövetett válltáska, laptop-táska lopásos esetek száma.
Egy kerületi lakos tett feljelentést ismeretlen tettes ellen. A tettes a húsvét előtti nagypénteken kihasználta az áldozata figyelmetlenségét, és ellopta a 4-es villamoson utazó sértettől a laptop-táskáját, benne személyes irataival, mobil telefonjával, készpénzével együtt. Lopási kár meghaladja a 80 ezer forintot.
Kérjük a tisztelt állampolgárokat, hogy a személyes tárgyaikra, az akta, a kézi, a váll, a laptop táskáikra, a bevásárló szatyraikra sokkal körültekintőbben vigyázzanak. A táskáik vállszíját minden esetben vállukon átvetve viseljék, azokat szoros testközelben hordják. Figyeljenek a nagyhangú, több főből álló társaságokra, akik esetleg valamilyen bűncselekményt akarnak elkövetni a sérelmükre! Egy pillanatra se veszítsék szem elől az értékeiket. Ha megtörtént a baj, azonnal értesítsék a rendőrséget.
Egy kerületi lakos tett feljelentést ismeretlen tettes ellen, aki március 19-e és 20-a között egy Rákoscsaba-Újtelep egyik utcájában őrizetlenül álló családi házba tört be. A családi ház tulajdonosa hosszabb ideje külföldön él, az ingatlant senki nem lakja életvitel szerűen, és abban a külföldön élő tulajdonos saját anyagi javai, használati tárgyai vannak tárolta. A lopási és a rongálási kár megállapítás alatt.
Kérjük az őrizetlenül, vagy nem lakottan álló ingatlanok tulajdonosait, hogy ha ismerősöket, rokonokat, szomszédokat, barátokat, hozzátartozókat megbíznak az ilyen ingatlanok felügyeletével, kérjék meg őket, hogy az őrizetlenül álló ingatlant napi rendszerességgel látogassák meg! Ezen kívül kérjük az ingatlanok tulajdonosait, hogy valamilyen formában gondoskodjanak a családi házuk, a hozzá tartozó melléképületek, a bennük tárolt anyagi javak biztonságáról. Szereltessenek fel a nyílászárókra biztonsági rácsot, az ajtókat betörésbiztos acél ajtókra cseréltessék ki, és szükség esetén további vagyonvédelmi riasztó berendezés felszerelésével védjék azokat.
Kérjük az őrizetlenül, vagy hosszabb időre magára hagyott lakóingatlanok szomszédságában lakó szomszédokat, ha gyanúsan mozgó idegen személyeket, vagy az idegenek által vezetett személygépkocsit látnak közlekedni az utcájukban, vagy a környékükön, minden esetben jegyezzék fel a gépkocsi rendszámát, esetleg színét, típusát, és haladéktalanul értesítsék a rendőrséget!
Csak néhány órára ment el bevásárolni otthonából az a sértett, akinek Rákoshegyen lévő családi házába a sértett feledékenységéből nyitva felejtett bejárati ajtón keresztül jutott be az ismeretlen elkövető. A tettest semmi és senki nem zavarta abban, hogy a nyitott ajtókkal néhány órára őrizetlenül magára hagyott családi házban szisztematikus kutatást végezzen. Az abban található összes helyiséget végigjárva, értékek után kutasson, majd ennek eredményeként eltulajdonítson 1 nagyképernyős LCD Tv-t, 1 LG házi mozi rendszert, 1 értékes digitális fényképezőgépet, több ruhaneműt, 2 prémbundát, valamint a sértett személyes okmányait, pénztárcáját, benne több 10.000.-Ft készpénzével együtt!
A lopási kár meghaladja a fél millió forintot. Rongálási kár nem keletkezett, mivel a besurranó tolvaj a családi házba a sértett által feledékenységből nyitva hagyott ajtón keresztül jutott be.
Egy kerületünkben élő külföldi állampolgár tett feljelentést ismeretlen tettes ellen. A sértett húsvét előtti pénteken reggel 7:10 óra és 7:18 óra közötti időben az egyik kerületi óvoda előtt állította le a személygépkocsiját arra a rövid időre, amíg a gyermekét bevitte az oviba. Ezt a néhány percet használta ki az ismeretlen elkövető, és betörte a személygépkocsi jobb első ablakát, majd így bejutva a jármű utasterébe, onnét a vezető melletti ülésről eltulajdonította a sértett kézi táskáját, benne személyes irataival, a gyermeke váltó ruhaneműivel, kb. 9.000 Ft készpénzzel, mobil telefonjával, annak hálózati töltőjével, lakásának és munkahelyi irodájának kulcsaival, valamint bankkártyájával együtt. Amikor a sértett felfedezte a gépjármű feltörését, azonnal nem értesítette a rendőrséget, hanem hazahajtott a lakáshoz, és ott egy fóliával letakarta a gépkocsit, és csak az eset után több órával később értesítette a hatóságunkat, ezzel szinte minden olyan nyomot, anyagmaradványt megsemmisített, amelyet a gépkocsi feltörő hagyott hátra, ami közelebb vitte volna a hatóságunkat a tettes kézre kerítéséhez.
A fenti esettel kapcsolatban ismételten felhívjuk a tisztelt állampolgárok, a sértettek, a károsultak figyelmét arra, hogy amennyiben Önök gépkocsi feltörés, lakásbetörés, besurranásos lopás vagy bármilyen más bűncselekmény áldozataivá válnának, mindent hagyjanak olyan állapotban, mint azt az elkövető hátra hagyott. Ezen kívül azonnal értesítsék a rendőrséget, és addig semmi esetre se takarítsanak ki, ne rakjanak rendet, ne javítsák ki a megrongált gépkocsi ajtózárakat, a megrongált lakás bejárati ajtaját, a a betört ablakokat, nyílászárókat, ameddig a rendőrség szakemberei nem helyszíneltek a bűncselekmény helyszínén.
Ha kitakarítanak, ha rendet raknak, ha helyre állítják a megrongált zárakat, ajtókat, ablakokat, nem hagynak mindent olyan helyzetben, mint ahogy azt a betörő hátra hagyta, akkor ezzel az elkövető új és tenyérnyomait, lábnyomait, eszköznyomokat, anyagmaradványokat, egyéb tárgyi bizonyítékokat semmisítenek meg, ezzel nagymértékben megnehezítik a nyomozó hatóság eredményes munkáját.
Kérjük önöket, ha bűncselekmény áldozataivá válnak, vagy ha bármilyen bűncselekményről tudomást szereznek, azonnal hívják a 107-es rendőrségi, illetve a 112-es segélyhívó számot, vagy közvetlen tárcsázással a kerületi rendőrkapitányság Ügyeleti szolgálatánál tegyenek bejelentést a 06-1-253-2340, illetve a 06-1-253-2312-es telefonszámok valamelyikét, ahol nem kell hosszas kapcsolással a kezelő jelentkezésére várniuk.
Kerületünk egyik általános iskolájának 8. osztályos tanulója tett feljelentést ismeretlen elkövető ellen. A tolvaj kihasználta a sértett figyelmetlenségét, és miközben ő a tornaórán vett részt, eltulajdonította a több tízezer Ft-os mobil telefonját, amit a sértett a tornatermi öltözőjében a ruhái között hagyott.
Kérjük a tornaórán résztvevő diákokat, a délutáni illetve az esti edzésekre érkező sportolókat, az edzőket, a testnevelő tanárokat, hogy a fenti esetek megelőzése érdekében minden esetben kulccsal zárják be az öltözőket. Ezen kívül az öltözőkben soha ne hagyjanak semmiféle értéket – készpénzt, mobil telefont, laptopot, ékszereket. Azt minden alkalommal vigyék be magukkal a tornaterembe, és ott adják át azokat az edzőnek, a tornatanárnak megőrzésre.
A tornatermi öltözői lopások megakadályozása ezzel az egyszerű bűnmegelőzési módszer minden esetben eredményre vezetnek.
Kérjük a Tisztelt sportolókat, hogy az edzésekre csak a minimális személyes tárgyakkal érkezzenek. A sportlétesítmények öltözőiben lévő zárható öltöző szekrényekbe nagyobb értékkel bíró tárgyakat, ékszereket, készpénzt, személyes iratot stb. nem tegyenek, mivel az ilyen bűncselekmény elkövetésére specializálódott személy vagy személyek, pontosan tudják, hogy az öltözői szekrényekben mindig „találnak” olyan értéket, amit eltulajdoníthatnak.
Trükkös bolti tolvajok után nyomoz a hatóságunk!
A kerületünk egyik kisforgalmú ABC-jében dolgozó alkalmazott figyelmét terelte el egy ilyen bűncselekmény elkövetésére „szakosodott” társaság. Az elkövetés napján reggel 5.45-kor beállított az üzletbe egy több főből álló társaság vásárlás színlelésével, és amíg az egyik álvásárló valamivel elterelte az eladó fiatal hölgy figyelmét, addig a társai egy óvatlan pillanatban kiemelték az eladó pult alsó polcáról az ott tárolt pénzkazettát a benne tárolt több százezer forinttal együtt, majd a boltból sietve távoztak.
Felhívjuk a helyi vállalkozások, a kisboltok, a presszók, a sörözők alkalmazottainak és tulajdonosainak figyelmét arra, hogy az utóbbi időben ismét elszaporodtak az ilyen jellegű bűncselekmények.
Tisztelettel kérjük önöket, hogy soha ne tartsanak nagyobb összeget, személyes iratokat, mobil telefont, bankkártyát, céges iratokat, bélyegzőt, lakáskulcsot, övtáskát, a pénztárgépben, a pénztárgép alatti polcokon, vagy a fiókokban, mert az ilyen, illetve hasonló bűncselekmény elkövetésére szakosodott bűnelkövetők, minden esetben elsősorban ezeken a helyeken keresik a pénzt, az eltulajdonítható tárgyakat.
Ezen kívül fokozott óvatossággal járjanak el azokkal az álvásárlókkal, akik gyanúsan viselkednek, esetenként több főből áll a társaság, mert gondoljanak arra, hogy adott esetben veszélybe kerülhet a napi bevétel, vagy a pénztárgépben tárolt nagyobb összegű készpénz.
Ha megtörtént a baj, ha bűncselekmény áldozataivá válnak, minden esetben, a legrövidebb időn belül értesítsék Rákosmente rendőrségét, a XVII. kerületi Rendőrkapitányság Ügyeleti szolgálatáta 06-1-253-2340, illetve a 06-1-253-2312-es közvetlen telefonszámok valamelyikén.
Balesetek
Tájékoztatjuk a Tisztelt Lakosságot, hogy sürgős rendőri intézkedést igénylő bejelentéseiket – a 107-es rendőrségi, és a 112-es segélyhívó számokon kívül – megtehetik a 06-1-253-2340, illetve a 06-1-253-2312-es telefonszámokon is, ahol nem kell hosszas kapcsolással a kezelő jelentkezésére várni.