Orsós Zsolt bemutatja a védekezés technikáját
Orsós Zsolt az a vak fiatalember, aki a csörgőlabda csapattal nyert Európa Bajnokságot, Világkupát, a paralimpiákon pedig 7., illetve 8. helyezést ért el. A sportembert továbbá a világ három legjobb vak góllövője között tartották számon 2002-ben. Ez a fiatalember tartott ma esélyegyenlőséggel kapcsolatos előadást, illetve csörgőlabdás bemutatót a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Gimnázium diákjainak. Az eseményen részt vett Riz Levente polgármester, illetve Petrőczy Dániel, a körzet önkormányzati képviselője.
A csörgőlabdás sportot a II. világháborúban látásukat elvesztett katonák rehabilitálására fejlesztették ki.
Orsós Zsolt a csörgőlabdával, Riz Levente polgármester és Petrőczy Dániel önkormányzati képviselő sajtótájékoztatót tart a témában a Kőrösi Iskolatornatermében
A Kormány Nemzeti Együttműködés Programja nemzeti szolidaritást is jelent. Szolidaritást mindazokkal, akik segítségre szorulnak, akik betegek, elesettek vagy megváltozott életkörülményeik miatt nagyobb figyelemre, támogatásra van szükségük a társadalom részéről. Már az iskolai nevelés során fontos a társadalmi szolidaritás erősítése, a fogyatékossággal élőkről kialakult kép megváltoztatása. Ennek érdekében Orsós Zsolt a szolidaritás nagyköveteként országos program keretében megismerteti embertársainkat, elsősorban a diákokat a fogyatékossággal élők mindennapi nehézségeivel, örömeivel és a segítségnyújtás lehetőségeivel.
Az iskolák számára ingyenes program során előadásokat tart általános iskolák felső tagozatos tanulóinak, valamint középiskolásoknak. Látogatásai során a látássérültek számára fontos segédeszközökkel ismerteti meg a diákokat, ilyenek például a Braille- írógép, beszélő telefon, beszélő számítógép és óra. Előadásainak részét képezi egy játékos mozgásélmény, amely segítségével a diákok rövid időre megtapasztalhatják, milyen nehézségekkel küzdenek a látássérült embertársaik, ezáltal közelebb kerülnek a fogyatékossággal élők mindennapjaihoz.
A program részletei: az előadás eleje amolyan „bemelegítés” jellegű beszélgetés, amely során Orsós Zsolt saját élményeiről, életéről, sportbéli sikereiről, az integrált oktatásban eltöltött 12 tanévéről, illetve a Paralimpiákon szerzett tapasztalatain keresztül, más fogyatékosságokról, fogyatékos versenyszámokról beszélget a gyerekekkel. A beszélgetés célja általában annak megtanítása, hogy hogyan közeledjenek egy fogyatékkal élő emberhez, legyen az hallás-, mozgás-, értelmi- vagy látássérült. Az óra utolsó szakasza csak a kérdéseké bármelyik elhangzott témával kapcsolatban. Zsolt az elmúlt évek során számtalan alkalommal megtartott hasonló előadásaival szerezte meg azt a tapasztalatot, hogyan kell beszélgetni erről a témáról, hogy az a fiatalok esetleges előítéleteit, gátlásait eloszlassa és segítsen számukra megérteni, hogy egy fogyatékossággal élő embertársuk is hozzájuk hasonlóan képes teljes életet élni.
A program második szakasza a csörgőlabdának a kipróbálása, ami egy vakok által játszott speciális sportág. Ennek feltétele, hogy az iskola rendelkezzen egy legalább 9×18 méter alapterületű tornateremmel, minden egyéb szükséges eszközt Orsós Zsolt és segítője kb. negyed óra alatt a helyszínen elrendez és kialakít, illetve segít a terem eredeti állapotának visszarendezésében. A gyerekek 3 fős csapatokban Orsós Zsolt segítő irányítása mellett kipróbálhatják a játékot, amelyet rövid szabálymagyarázat vezet be, a mérkőzéseket követően pedig még 15-20 percnyi időtartamban kérdezhetnek akár a játékról, akár az újonnan szerzett, bekötött szemmel átélt élményeikről.
A csörgőlabdajátékot játszó kőrösisek. A meccseket síri csendben, guggolva támadva és fekve védekezve játsszák a három fős csapatok.
Riz Levente polgármester az esemény kapcsán elmondta, az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló 2003. évi CXXV. törvény valamint az elmúlt években életbe lépő rendeletek értelmében a települési önkormányzatoknak öt évre szóló helyi esélyegyenlőségi programot (továbbiakban: HEP) kellett készíteniük. Az önkormányzatok pályázati úton odaítélt támogatásban csak akkor részesülhetnek, ha a vonatkozó jogaszabályok rendelkezéseinek megfelelő, hatályos helyi esélyegyenlőségi programmal rendelkeznek.
A HEP-ben helyzetelemzést kellett készíteni a hátrányos helyzetű csoportok – különös tekintettel a nők, a mélyszegénységben élők és romák, a fogyatékkal élő személyek, valamint a gyermekek és idősek csoportjára – oktatási, lakhatási, foglalkoztatási, egészségügyi és szociális helyzetéről, illetve a helyzetelemzésen alapuló intézkedési tervben meg kellett határozni a helyzetelemzés során feltárt problémák kezelése érdekében szükséges intézkedéseket.
Rákosmente Önkormányzata 2013 júliusában fogadta el a Helyi Esélyegyenlőségi Programot (HEP).
A HEP egy-két nagyobb részben már megvalósult, vagy hamarosan megvalósuló intézkedési terve:
Szociális Kalauz: Hamarosan megjelenik a Szociális Kalauz nyomtatott, valamint elektronikus (folyamatosan aktualizálható) formában, Rákosmente honlapján.
A Szociális Kalauz segítséget kíván nyújtani a sokféle támogatási rendszerben való eligazodáshoz. A Kalauz nemcsak az önkormányzat által nyújtott támogatásokat, ellátási formákat tartalmazza, hanem mindazokat, amelyek fontosak mindannyiunk életében. (pl.: családtámogatások, a sérült embereket megillető támogatások, az álláskeresők támogatásai, valamint a lakhatással összefüggő támogatások stb.) A kiadvány lehetőséget nyújt arra is, hogy az érdeklődők megismerjék a XVII. kerületi Önkormányzat által fenntartott intézményeket, rövid bemutatkozáson keresztül.
„A közösség lámpásai” program – együttműködés a VGYKE-vel:
A Vakok és Gyengénlátók Közép-magyarországi Regionális Egyesülete Önkormányzatunkkal együttműködve 2012. október 1. – 2014. március 31. közötti időszakban európai uniós TÁMOP pályázat keretében működött együtt „A közösség lámpásai” projekt létrehozása érdekében. A program nagy sikerére való tekintettel, valamint az elért eredmények fenntartása és fejlesztése érdekében az Önkormányzat újabb együttműködési megállapodás keretében, saját forrásból 2014. és 2015. évben is 1-1 millió Ft-tal támogatja „A közösség lámpásai program” folytatását. A program keretében közös nyelv és nyílt kommunikáció jött létre a látássérült emberek helyi közössége, illetve Rákosmente Önkormányzata és intézményei képviselői között. Rákosmentén két kiképzett közösségi mentor dolgozik. A közösségi mentorok egyik legfontosabb feladata a régióban élő látássérült emberek felkutatása és önsegítő közösségbe való szervezése. A szabadidő tartalmas eltöltésén túl a közösség a látássérült emberek igényeit kezdi megismerni, képviselni és kommunikálni a környezet felé. A mentorok maguk is jó példát mutatnak az integrált szemléletben megvalósult együttműködésre, munkaszervezésre, mivel a mentorpár egyik tagja szintén látássérült személy.
Rákosmente közösségi mentorai eddigi munkájuk során 50-60 látássérült emberrel vették fel a kapcsolatot. Többek között tájékoztatást nyújtottak számunkra különböző ellátásokról, kedvezményekről, segédeszközökről, közlekedési változásokról, valamint igyekeztek felmérni igényeiket. 2013 októbere óta minden hónapban klubdélutánt tartanak a Családsegítő Központ épületében, melyre külső előadókat is meghívnak. Aktívan részt vesznek a kerület rendezvényein (Autómentes Nap, Fehér Bot Napja, Adventi Vásár, Farsang, Majális stb.), hogy minél többen megismerhessék munkájukat.
Mentoraink más kerületek, települések mentoraival és az Önkormányzat esélyegyenlőségi koordinátorával együttműködve eddig 13 kerületi óvodában tartottak érzékenyítő foglalkozásokat, melyeken több mint 1100 gyermek vett részt.