Az alpolgármester köszönti a születésnapi rendezvényen megjelenteket a Családsegítő Központban
A Rákoskeresztúri Családsegítő Központ negyedszázados fennállása alkalmából rendezett születésnapi ülésen Fohsz Tivadar alpolgármester mondott köszöntőt az intézmény Újlak utcai székhelyén.
A szervezet 1989. június 01-től működik hivatalosan a kerületben, fővárosi összehasonlításban alig néhány (6-7) helyen volt ekkor még ilyen szolgáltatás. Először közel egy évtizedig a Pesti u. 157. sz. alatti panelház egyik földszinti lakásában működött, majd a kilencvenes évek második felében költözött át a mai helyére, az akkor már használaton kívüli bölcsődeépület egyik részébe.
Az elmúlt 25 éve alatt a jogszabályváltozások miatt folyamatosan bővült a tevékenységi köre és ezzel összefüggésben az intézményt felkeresők száma is. Az utóbbi időszakban évente tartósan 3-4 ezer emberrel kerülnek segítő kapcsolatba a családsegítő dolgozói, ami 13-15 ezer találkozást jelent a segítők és ügyfelek között.
Legfontosabb szakmai tevékenységük a családgondozás mellett az adósságkezelés, a rendszeres szociális segélyezettek beilleszkedési programja és az aktív korú munkanélküliek álláskeresési tanácsadása, továbbá a kerületi szociális jelzőrendszer működtetése.
A családi, párkapcsolati problémák megoldásához egyéni tanácsadással, párkonzultációs és mediációs szolgáltatással járulnak hozzá.
Már 1989-től, az indulástól kezdve működik a családsegítőben ingyenes pszichológiai és jogi tanácsadás is.
Fontos szakmai feladatot tölt be az intézmény életében a különböző segítő csoportok működtetése. Az intézmény munkájában a „csoportozások”, a csoportmunka már a kezdetektől állandósult, először hely hiányában csak 1-2 csoportjuk működött, majd az új helyre költözés után ezek száma megsokszorozódott.
2011-től már a családsegítőhöz tartozik, annak telephelyeként működik a Közösségi Pszichiátriai Ellátás is, ami a kerületi pszichés betegek számára jelent egy hiánypótló közösségi segítő szolgáltatást.