![]() ![]() ![]() |
![]() ![]() |
Szelepcsényi Sándor ma és a kis batyuval vonatra szálló kitelepítettek hatvanhat éve. Pici gyermekként ő is köztük volt.
A minap tartották a Felvidékről kitelepítettek emléknapját, arra emlékezve, hogy 1947-ben április 12-én indult el az első, elűzötteket szállító vonat Magyarország felé.
A felvidéki kitelepítettek emléknapján Komáromban beszédet mondott Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter. A fővárosban gálaműsort tartottak a Rákóczi Szövetség szervezésében, amelyen köszöntőt mondott Halzl József, a szövetség elnöke, ünnepi beszédet tartott Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár.
A magyar Országgyűlés 2012. december 4-én ellenszavazat nélkül fogadta el, hogy április 12. a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapja lesz. A határozatban rögzítették: az Országgyűlés szükségesnek tartja a méltó megemlékezést a benesi dekrétumok miatt a Csehszlovák Köztársaságból kizárt, Magyarországra telepített mintegy 100 ezres magyarságról.
Mint írták, a parlament tisztelettel adózik azon családoknak, akik állampolgárságuktól, közösségüktől megfosztva, szülőföldjükről elűzve kemény akarással otthont teremtettek maguknak, és támogatja olyan megemlékezések szervezését, oktatási anyagok készítését, amelyek a felvidéki kitelepítéssel kapcsolatosak.
A Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsora ez alkalomból Halzl József mellett megszólaltatta Szelepcsényi Sándort, Rákoskert kitelepítésben érintett, azt családjával elszenvedő, ma köztiszteletben álló polgárát.
A Tizenhetedik Online felidézi a Cservenka Judit által készített, április 14-én sugárzott beszélgetést. Hallgassák meg!