Fotó: Magyar Hírlap Online
Újabb államigazgatási kérdés miatt bontakozott ki vita a Fideszben, ezúttal a járások kialakításáról és indításáról. Míg a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium nehezen vállalhatónak tartja, hogy Budapesten kerületenként egy-egy járási körzet létesüljön, addig a Budapesti Önkormányzati Szövetség nevében a szervezet elnökségi tagja, a XVII. kerület polgármestere, Riz Levente lapunknak úgy nyilatkozott, csak ez lenne a járható út.
A minisztérium eredeti terveiben az szerepelt, hogy 2013. január elsejétől vidéken 168 járást, Budapesten pedig hét járási körzetet hozzanak létre. A Fidesz–KDNP egri frakcióülésén azt is megfogalmazták, már idén júliusban el kellene indítani az új rendszert. A közigazgatási tárcából származó értesüléseink szerint éppen a kialakuló polémia miatt nem terjesztette elő a minisztérium múlt pénteken a parlamentnek a jogszabálytervezetet. „Még az előterjesztés előtt egyetértésre törekszünk” – magyarázta forrásunk.
„A Budapesti Önkormányzatok Szövetsége elnöksége szerint nincs a fővárosban történelmi hagyománya a járásoknak, amennyiben mégis létrejönnek Budapesten, akkor egy kerület, egy körzet elvén valósuljon meg az elképzelés” – érvelt Riz Levente, a szervezet elnökségi tagja. A vidéki járásoknál 50-60 ezer lakossal számol a KIM, a budapesti hét körzethez 250-250 ezer lakos tartozna, márpedig ezt az aránytalanságot semmi sem indokolja. Elmondta azt is, ez a szám a körzetközpontok esetében hatalmas koncentrált ügyféláradatot jelentene, amelyet a jelenlegi huszonhárom polgármesteri hivatal a mostani helyzetben zökkenőmentesen ellát. Az összevont körzetközpontok csak növelnék a bürokráciát, komoly infrastruktúrával rendelkező épületeket igényelnek, amelyekre jelentős pluszforrásokat kellene biztosítani. Ráadásul így számos ügytípusban a polgároknak egy másik kerületbe kellene így utazniuk ügyeik intézésére. Hozzátette: a BÖSZ a legolcsóbb megoldás mellett van, amely azt jelenti, hogy a polgármesteri hivatalok bázisán, azok épületeit, infrastruktúráját igénybe véve kerületenként kell létrehozni a körzeti hivatalokat. Ez szolgálja leginkább az alaptörvényben és a Magyary-programban megfogalmazott célokat, az ügyintézés így gyorsabb, hatékonyabb és polgárbarát lehet.
Úgy tudjuk, a KIM viszont azt az álláspontot képviseli, hogy a jelenlegi szervezeti forma megtartása kérdésessé tenné magát a járási rendszer létrehozását. Ugyanis az államigazgatási feladatok átvállalásával épp a polgármesteri hivatalokat kívánják mentesíteni több ügytől. Nehezen értelmezik azt a gondolatot, hogy a huszonhárom polgármesteri hivatal mellett huszonhárom körzeti hivatal is létrejönne. A tervezett 2013. január elsejei indulási dátum júliusra való előre hozását „rizikósnak” tartanák, hiszen így az előkészülési folyamat is lerövidülne.
Pindroch Tamás
Forrás: Magyar Hírlap 2012. 02. 15.