Automatizált gyógyszerelés a Bajcsy Kórházban a betegeknek

\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"

\"\"

Dr. Higyisán Ilona, a Bajcsy Kórház főgyógyszerésze és dr. Bodnár Attila
főigazgató ellenőrzi az automata működését

Modern gyógyszerelő rendszert kapott a Bajcsy-Zsilinszky Kórház. A HD Medi® elnevezésű berendezés számos szakmai előnnyel rendelkezik, valamint páratlan gyorsasággal, másodpercenként egy beteg személyre szabott gyógyszeradagját képes elkészíteni. Ráadásul egy gyógyszerelő központban több berendezés is üzemelhet párhuzamosan!
Az intézeti gyógyszertárakból történő, betegszintű gyógyszerelés elsődleges célja, a betegbiztonság fokozása mellett, hogy nagy segítséget nyújt a kórházak gazdaságossági céljainak megvalósításában is. Meggyőződésük szerint a hazai körülmények között a meglévő ágazati struktúrákban, valamint a kialakítandó regionális ellátó centrumokban is az intézeti gyógyszertárban elhelyezett automatizált gyógyszerelő egységeknek van leginkább létjogosultsága. A gazdasági előnyök közt sorolhatjuk fel a minimum 10-15 százalékos megtakarítást az optimalizáló rendszer működtetésével. A betegbiztonsági előnyök között a nyomonkövethetőséget, a gyógyszerbiztonságot, a betegszintű nyilvántartást és a gyors, hatékony működést említhetjük.
A kórházi gyógyszerészek szerteágazó szakmai munkájának része a betegágy melletti tevékenység, a betegek informálása, az orvosi döntéshozatal támogatása. Megfelelő informatikai és technikai háttér nélkül azonban erre
reálisan nem jut elegendő idő. A gyógyszerrendelés során a gazdálkodói szoftver figyelembe tudja venni az aktuális kórházi készletet, lejárati időket, az elrendelő orvost pedig figyelmeztetheti az inkompatibilitásra, interakciókra, túldozírozásra. A gyógyszerbeszerzés racionalizálásával, a gyógyszerféleségek csökkentésével, az egy hatóanyag egy féle készítmény elvének érvényesítésével pedig olyan szakmai konszenzus érhető el, mely az egész intézmény működésére pozitív kihatással van.
A korszerű gyógyszerelő rendszer modulárisan bővíthető, teljesen automatizált, készítmény-specifikus, gyógyszeradagokat csomagoló rendszer, amely névre szóló, átlátszó, szalagfüzérbe rendezett tasakokba adagolja a gyógyszereket.  Igény szerint lehet a tasakokban egy vagy több készítmény is.
\"\"Egy berendezés másodpercenként készít el egy tasakot, ami egy beteg személyre szabott adagja. Egy gyógyszerelő központban több berendezés párhuzamosan üzemelhet. A szoftver egyszerűen illeszthető minden elterjedt kórházi- és gyógyszertári informatikai rendszerhez.
Felmerülhet a kérdés, hogy a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban milyen szakmai előrelépést jelent az automatizált rendszer, hiszen amúgy is 2007 óta a gyógyszerbiztonság fokozása céljából már bevezettek a gyógyszerészek által kontrolált betegszintű gyógyszerkiadást. Ez azt jelenti, hogy a betegek orvos által elrendelt terápiáját a gyógyszerész szakmai szempontból áttekinti, majd a gyógyszertári asszisztensek gyógyszerosztó dobozokba összekészítik a betegek számára elrendelt gyógyszereket. A gyógyszerosztó dobozokat zárható gyógyszerelő kocsikban elhelyezve adják ki a központi gyógyszertárból a fekvőbeteg osztályoknak. Ellenőrzésre kerül a helyes adagolás, követik az interakciókat és a gyógyszerészek – szükség esetén – elvégzik a gyógyszerek helyettesítését, szükség esetén az orvossal történt egyeztetés után. Éppen a fentiek miatt volt remekül alkalmazható a kórházban az automatikus gyógyszerosztás, mivel a teljes gyógyszerelési kultúra, és informatikai háttér már adott volt a betegek számára.
Mindezek mellett is van az automatizált gyógyszerelő rendszernek számos szakmai előnye. 1.    A jelenlegi manuális gyógyszerosztási folyamatból hiányzott, a minőségbiztosított, az emberi hibázási lehetőségeket kiszűrő megoldás. Egy olyan „nyomtató", ami az érdemi szakmai munkát meghagyja az orvosnál és a gyógyszerésznél, a mechanikus kézi munkát pedig ellenőrzött, dokumentált módon váltja ki az automatizált technika. 2.    A tabletták, kapszulák fotója alapján a Vizen modul ellenőrzi, hogy valóban az előírt készítmények kerültek-e a tasakokba. 3. További előny, hogy nemcsak gyógyszeradagokat készít össze, szerel ki, hanem az egyes napszakhoz tartozó gyógyszerek valamennyi szükséges adatát feltünteti a csomagon: a beteg nevét, az osztályt, a TAJ számot, a születési időt, a gyógyszer nevét, hatáserősségét, gyártási számát. A tasakokon a tabletták, kapszulák morfológiai jellemzője (kerek, ovális, szín) is helyet kap, így a nővérek és a betegek is tudják azonosítani a tasakban elhelyezett készítményeket. 4.    Az automatizált módszerrel minimalizálni lehet a hibalehetőségeket a kiszerelésnél, csomagolásnál és beadásnál is.

Egyéb kategória