Pillantás a zongora lelkébe és testébe

\"\"\"\"\"\"\"\"\"\"

\"\"

Zoltner Rudolf zongoraszakértő hangszerismertető kalauzolása közben

Zoltner Rudolf zongoraszakértőnek több mint 25 éves szakmai múltjával az a tapasztalata, hogy a hangszeres oktatásban létezik egy űr, egy hiány és – tisztelet a kivételnek – a zongoratanárok nem rendelkeznek megfelelő zongoratechnikai ismerettel. Nincs oktatóanyag, gyakorlat és szakmai konzultáció. A szakértő ezt szeretné pótolni, és – a zongoraműhely programon keresztül – önzetlenül hozzájárulni a gyerekek és tanárok képzéséhez, fejlődéséhez. A zongorázás hatásáról számos irodalom olvasható, többek közt egy hasznos, értékes és kivitelezhető alternatíva a számítógépnél és telefonnál töltött idők lecserélésére, csökkentésére.
A zene világnapján a Pesti út 474-be látogatott ma a Bartók Béla Alapfokú Művészeti Iskola néhány kisdiákja – Tóváriné Perémi Orsolya intézményvezető kíséretében –abból a több, mint kétszáz tanulóból, aki a művészeti iskolában zongorát tanul. Ez a második kiscsoportos látogatás, melynek révén a zongorázni tanuló gyerekek közelebbről tudnak megismerkedni magával a hangszerrel, annak a szerkezetével, fontos egységeivel. A látogatásra elkísérte a csoportot a zongorához zenészként vonzódó Riz Levente polgármester és dr. Fenke Ferenc önkormányzati képviselő is.
Mint Zoltner Rudolf érzékeltette, a zongora egy gépezet, ugyanakkor egy társ is, a legjobb szellemi és lelki társ, hiszen nélküle nem tudjuk kifejezni és továbbadni művészi érzelmünket. A zongora egy igaz barát, egyenes "véleménnyel", nem tesz mellé vagy vesz el, amely tükörként megmutatja, hallatja valós állapotunkat: ha szomorú vagyok szomorkás hanggal, ha boldog, csodálatos éneklő hangzással. Ahhoz, hogy ez a közvetítés megfelelő legyen meg kell ismernünk társunkat, annak működését, érzékenységét és korlátait. Végtelenségig „nem feszíthetjük a húrt”, de ha megismerjük a technikai határokat, „zongorázhatjuk a különbséget”. Ha megismertük és megértettük, mi történik a hangszer lelkében, testében, akkor a megszólaló mű igaz lesz. Mindegy, hogy jó vagy rossz, pontatlan vagy hamis, de igaz lesz és nem egy hibásan működő zongora torzított eredményét kapjuk, halljuk.
A zongoraműhely program tehát segítséget nyújt a hangszer elméleti és gyakorlati megismerésében.

\"\"

A Kislány a zongoránál című dalt nem játszotta el Riz Levente, de sok más fülbemászó dallamot annál inkább megszólaltatott a szép hangszeren

Egyéb kategória