Dunai Mónika, Riz Levente és Fohsz Tivadar koszorút helyez el a Bulyovszky Ház falán lévő emléktáblán
Fotó: Váradi Eszter
Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozatával minden év február 25-ét a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjává nyilvánította. 1947-ben ezen a napon Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát a megszálló szovjet hatóságok jogellenesen letartóztatták, majd a Szovjetunióba hurcolták. A mentelmi jogától megfosztott képviselő nyolc évet töltött börtönökben és munkatáborokban. Kovács Béla 1959-ben, 51 évesen halt meg.
A kommunista diktatúrák halálos áldozatait világviszonylatban 100 millióra becsülik. Kelet-Közép-Európában a számuk eléri az 1 millió főt. Ennyien vesztették életüket éhínségben, kényszermunkatáborban, vagy kegyetlen kivégzés által. Jóval többre tehető azonban azok száma, akiket a diktatúra hétköznapi valósága testileg és lelkileg megnyomorított. A rendszer áldozata volt az is, akit vallattak és kínoztak, akit megbélyegeztek, akit kirekesztettek vagy börtönbe zártak, akit csoport- vagy vallási hovatartozása miatt üldöztek; mindenki, akit megfosztottak a szabad cselekvés és választás lehetőségétől.
Rákosmentén is minden évben megemlékeznek a kommunizmus áldozataitól, a rákoskeresztúri Bulyovszky Ház falán található emléktáblánál. 2013. február 25-én Rákosmente Önkormányzata nevében Riz Levente polgármester a kerület országgyűlési képviselője és Fohsz Tivadar alpolgármester helyeztek el koszorút. A politikai pártok közül a Fidesz Magyar Polgári Szövetség XVII. kerületi Szervezete nevében Dunai Mónika választókerületi elnök emlékezett a Rákoskeresztúrról elhurcolt, többségében a német kisebbséghez tartozó áldozatokra.