Hajó (Szerkesztőség jegyzet)

  \"\"\"\"\"\" \"\"\"\"

\"\"

Dunai Mónika a miniszterelnök évértékelőjére figyel a Millenárison. A fényképfelvétel a Magyar Televízió M1 csatornájának közvetítéséből készült.

Elhangzott a tizenötödik miniszterelnöki évértékelő a Millenárison.
Nincs olyan hadvezér, aki ne akarna lélekig hatoló szavakkal erőt adni a többségében menetelő, ám itt-ott kissé hitehagyott seregének. 
Aki Rákosmentén a Magyar Televízió Az Este Extra című műsor adásában nézte végig az évértékelést, az a közvetítés kilencedik percében közeli ismerőst pillanthatott meg: Dunai Mónikát, az önkormányzat Emberi Erőforrás Bizottságának elnökét. Az esztétikus, vonzó női arcon sokáig időzött a kamera. Jó volt ez a kép, hiszen rajta keresztül a városrész 87 ezer lakójához közvetlenebbül is szólhatott a miniszterelnök. Minisztereken, államtitkárokon, művészeken kívül más városok, falvak jelenlévő képviselőit is fölvillantotta a televízió, nyilván hasonló hatást érve el az általuk képviselt szűkebb pátriákon élőknél is.
\"\"Mennél tisztább, hitelesebb egy-egy helyi arc gazdája, annál erőteljesebb a miniszterelnöki beszéd hatásfoka.
Az évértékelés természetesen azokhoz is szólt, akik nem szimpatizálnak a szónokkal. Ám „egy hajóban evezünk” valamennyien: kerületben, hazában, határokon túl. S a jelenlegi kormányért nem lelkesedőknek is érdeke, hogy az ország erősödjön, az emberek – pártállásra való tekintet nélkül – jobban éljenek, boldoguljanak.
„Magyarország jobban teljesít” – hirdette a mottó.
Kérdés persze, ki hisz a szónoknak. Mennyire hiteles az a személyiség, aki ilyet állít.
A hitelesség fontos fokmérője, az ellenőrizhetőség. Ha valakit valamivel igaztalanul megvádolnak, a végsőkig küzd az igazáért. Bemutatva, nincs vaj a fején, minden szaváért jótáll – akár a nyilvánosság előtt is.
Utalhatunk a kormányfő tavaly januárban az Európa Parlamenttel vívott szócsatájára Strasbourgban, amit az élő televíziós közvetítés jóvoltából a világ szemeláttára vívott. Vagy a mostani évértékelőjében tett, az Európai Bizottságnak címzett ironikus megjegyzésére. A szervezet pénzügyi biztosa ugyanis éppen a beszéd elhangzása napján vonta kétségbe a magyar költségvetési hiány 3 százalék alatt való tarthatóságát idén és jövőre.
A kormányfő így reagál: „Az Európai Unió éppen aktuális előrejelzései ne zavarják meg Önöket, a költségvetési hiányunkat például még egyszer sem sikerült eltalálniuk. Drukkolunk nekik, hátha végre sikerül, segítünk is, az idén is 3 százalék alatt lesz.”
Ugyanakkor Orbán Viktor felidézett néhány tényt az ellenzékkel, elsősorban az MSZP-vel kapcsolatban is, amely meghatározó ereje volt az elmúlt nyolc év kormányzásának. „Nem felejtjük el, kik és hogyan adósították el az országunkat, a városainkat, a falvainkat, a családjainkat. Nem felejtjük el, hogy elvették az otthonteremtés lehetőségét a fiataloktól. Nem felejtjük el, hogy elvették a támogatást a magyar családoktól. Nem felejtjük el, hogy elvettek a nyugdíjasoktól egyhavi nyugdíjat. És azt sem felejtjük el, hogy előtte mindennek az ellenkezőjét ígérték. Nem felejtjük el, hogy nyolc éven át hazudtak a magyaroknak, ahogy ők fogalmaznak: reggel, éjjel, meg este.” (…) „A bankok adóját elengednék, és helyette megint az embereket adóztatnák, csökkentenék a minimálbért, megvágnák a nyugdíjakat, és megint elvennék a gyerekek utáni adókedvezményt. Ezt várják tőlük a bankok, ezt várják tőlük a spekulánsok, és a gyengék mindig meghajolnak az erősek akarata előtt. Sohasem álltak ki, és most sem állnak ki a magyarok érdekeiért. Ezért van az, hogy mint húst a legyek, dongják őket körül az erős külföldi érdekcsoportok. Valójában azok akarják visszaültetni őket a magyarok nyakába.”
Ilyen kemény szavak után mit tenne egy becsületére kényes ember.
Sokak szerint minimum azt, hogy visszautasítja az elhangzottakat, rágalomnak minősíti azokat, és sorolja-sorolja a cáfolatokat. Ehelyett mit reagált Török Zsolt MSZP szóvivő az MTI-nek nyilatkozva. „Az elmúlt három év kormányzása azt bizonyítja, hogy Orbán Viktor nem tudja, mit kellene csinálni, míg a beszéd azt, hogy a miniszterelnök nem tudja, mit kellene mondani”.
Mindenki maga döntse el, az idézettek alapján kinek lehet hinni, kinek lehet igaza.
Itt is különös jelentősége van a helyi közösségeket reprezentáló, a Millenárison jelen volt, a tévé képernyőjén felvillantott képviselőknek. Az ország megannyi dunaimónikájának, a haza, benne az emberek boldogulását szolgáló, helyi közösségeket építeni képes személyiségeknek.
Minden közösségi cselekedetnek kizárólag a tisztesség, a moralitás, az emberség lehet az alapja.
Hogy Magyarország hajója még jobban teljesíthessen!
Minden magyar érdekében. Pártállásra való tekintet nélkül.
Horváth K. József


Egyéb kategória