Szüreti mulatság a Bóbita Óvodában

\"\"

\"\" \"\" \"\" \"\"

\"\"

„ Elmúlt a nyár itt az ősz, szőlőt őriz már a csősz”. Ez a népköltés adta meg az alap hangulatát annak a szeptember 14-ei péntek délelőtti játszóházunknak, melynek a témája a szőlő szüret, őszi vigadalom volt.
Az ősz a betakarítások ideje, így a szüreté is. Hagyományainkhoz híven ismét megrendeztük a szüreti mulatságot. Már a hét elején elkezdődött a készülődés, érzelmi ráhangolódás az óvodánk apraját-nagyját foglalkoztató közös és tartalmas együttlétre: szőlőfürtök mintázásával, festésével, ragasztásával, beszélgetésekkel, énekes játékokkal. A szüret napján senki sem érkezett üres kézzel: a kis kosarak, az asztalok roskadoztak a gyönyörű szőlőfürtöktől.
A gyermekek megismerkedtek a szüret hagyományaival, a szőlő feldolgozásának módjával (szemezés, darálás, préselés), melyeket sorban ki is próbálhattak.
S mi történik azalatt, míg a szorgos kezecskék egyenként lecsipegették a szőlőszemeket, csupa játék, és ének: Maga a szőlő „feldolgozása” számtalan fejlesztési lehetőséget rejt magában. Hiszen amikor leszedegetjük a gyerekekkel a szőlőszemeket a szárról, közben folyamatos vizsgálódást végzünk, tapasztalatokat gyűjtünk, ismereteket szerzünk. Miközben a kézzel végzett tevékenységgel ügyesedik a észlelés, a szem-kéz koordináció, ami elengedhetetlen lesz majd az iskolában az írás és olvasás tanulásánál.
Milyenek is ezek a szőlőfürtök…? Egyik kisebb, másik nagyobb. A szőlőszemek is különbözőek, más a színük, méretük, ízük. A különbség és azonosság biztonságos felismerése szintén feltétele az alap kompetenciák elsajátításának. Továbbá remek alkalom nyílik a gömb, mint mértani forma megtapasztalására. Magukat kínálják a matematikai lehetőségek, hiszen a folyamatos szedegetésnél akár a tízes átlépés gyakorlására is találhatunk alkalmat a szemek számlálásával. Ez csak néhány kiragadott lehetőség a teljesség igénye nélkül, hiszen az ősz és a természet még rengeteg csodát rejteget…
A munka után következett a mustkóstolás és a vidám, zenés „szüreti bál”. Szokolay Dongó Balázs népzenész meghívott vendégünk érdekes népi hangszereket és dallamokat hozott magával. Elmesélte, hogy régen is, de a mai korban is milyen fontos szerepet játszottak a szüreti mulatságokon a hangszerek: többféle pásztor furulyát, kecskedudát szólaltatott meg. A dudamuzsika tovább fokozta szüreti jókedvünket. Majd az óvodánk néptánc és népi gyermekjátékok oktatóinak vezetésével szüreti játékokat játszottunk, énekeltünk, táncoltunk – hiszen nincsen szüreti vigasság tánc nélkül. Ilyen vidám hangulatban telt e szüreti délelőtt, ahol a gyerekek nem csak jól érezhették magukat, hanem az édes must mellé rengeteg tapasztalatot és tudást is magukba szívhattak.
Kerekes Angéla – fejlesztő pedagógus
Dudás Tiborné – óvodapedagógus
Egyéb kategória