Kigyúlt a hit gyertyája az adventi koszorún

\"\"

\"\" \"\" \"\" \"\"
       

\"\"

Ég az első gyertya. Közeleg a Megváltó eljövetele.

Ma délután négy órakor Riz Levente polgármester meggyújtotta az első adventi gyertyát a Fő téren. Ezt megelőzően ökumenikus adventi köszöntésre sorakoztak föl a történelmi egyházak, s a kerületben működő más felekezetek, hogy közösen köszöntsék a várakozás időszakának megkezdődését.  
 
\"\"
 
A közös egyházi köszöntés az összefogás szép papi példája
 
Felvételünkön Szilvási András lelkipásztor (Hetednapi Adventista Egyház Rákoscsabai Gyülekezete) a megjelenteket köszönti. A háttérben (balról jobbra) Tampu Ababei József plébános (Rákosligeti Magyarok Nagyasszonya Római Katolikus Plébánia), Péterfai János lelkész (Keresztúri Biblia Szól Gyülekezet), Nemeshegyi Dávid lelkész (Rákoshegyi Baptista Gyülekezet), Udvardi Tamás plébános (Rákoskeresztúri Szent Kereszt Plébánia), Kovács Áron segédlelkész (Rákoskeresztúri Evangélikus Egyházközség), Sóskuti Zoltán református lelkész (Rákoskeresztúri Református Egyházközség), Mosolygó Marcell paróchus (Rákoskeresztúri Görög Katolikus Paróchia), Vecsey Béla kapitány (Üdvhadsereg Rákoscsabai Gyülekezete) és Riz Levente polgármester, országgyűlési képviselő látható.
A gyertyagyújtáson több képviselő is jelen volt. Szabó Tiborné, Dunai Mónika, dr. Fenke Ferenc, Nótin Tamás.
Mint Udvardy Tamás rákoskeresztúri plébános emlékeztetett rá, adventkor a 19–20. század óta szokás koszorút készíteni. Az adventi koszorú ősét 1839-ben Johann H. Wichern német evangélikus lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkeréken 23 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig.
Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek . A gyertyák színe katolikus körökben lila, kivéve a harmadik vasárnapra jutót, amely rózsaszín. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácsonykor. Az adventi koszorún mind a négy gyertya egyszerre ég az utolsó vasárnapon.
Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat: hit, remény, szeretet, öröm. A gyertyák egyben a katolikus szimbolika szerint egy-egy személyre vagy közösségre is utalnak: 1. Ádám és Éva – mint akiknek elsőként ígérte meg Isten a megváltást (hit); 2. zsidó nép – akinek megígérte, hogy közülük származik a Messiás (remény); 3. Keresztelő Szent János – aki hirdette Jézus eljövetelét, és készítette az utat az emberek szívéhez (szeretet); 4. Szűz Mária – aki megszülte a Fiút (öröm – rózsaszín gyertya).